Open Day 26.4.2018

Chcete se stát učitelem angličtiny nebo češtiny pro cizince? Chcete zlepšit své jazykové dovednosti? Nebo jste jen zvědaví, jak vypadá typický den na naší vysoké škole?

Přijďte na náš den otevřených dveří 26.4.2018.

Škola vám bude k dispozici od 10:00 do 15:00. Budete mít možnost navštívit různé přednášky a semináře (metodologie, lingvistika, psychologie, literatura a výuka angličtiny).
V době od 12:00 do 12:30 se můžete setkat s rektorem a ředitelkou školy, kteří vám poskytnou další informace o AKCENT College.
Celý den vám bude k dispozici informační místo. Naše kolegyně vám pomohou s orientací v programu dne a poskytnou jakékoli další informace o škole a studijních programech.
Přijít můžete kdykoli a zdržet se u nás, jak dlouho budete chtít.

Těšíme se na vás!

Leták-program.pdf

 

Are you looking to become a teacher of English or Czech? Are you looking significantly to improve your language skills? Or are you just curious to see what a typical day looks like at our college?

Come to our open day on the 26th April.

School will be open to visitors from 10 in the morning to 3 in the afternoon. During this time you will have the opportunity to observe a range of lessons (in methodology, linguistics, psychology, literature and language practice).
A formal presentation of the college, by the dean and the school director, will take place at midday. There will be an information desk for orientation purposes and to answer your questions regarding the college and the courses it provides.
Come when you like, for as long as you like.

We look forward to meeting you!

Flyer-programme.pdf